23 lata, ER-6F, prawo jazdy A/A2

informacje dla wszystkich którzy zaczynają przygodę z motocyklem

23 lata, ER-6F, prawo jazdy A/A2

przez karol_S » 9 listopada 2014, o 19:57

Witam,
jestem nowy na forum, ale nie zakładałem posta 'powitalnego' w dziale do tego stworzonym ze względu na to, że zaraz powstałby ten post tutaj :)

Sprawa wygląda następująco:
Mam praktycznie już 23 lata. Posiadam prawo jazdy kategorii B od 18 roku życia, przejechałem samochodem ~100k km. Wiek szaleństw samochodowych mam za sobą, na szczęście bez żadnego incydentu, z dwoma mandatami.
Motocykle od zawsze chodzą mi po głowie, najpierw skutery, później 50ccm na A1. Niestety ograniczone fundusze nie pozwoliły mi zrobić A kiedy jeszcze mogłem (przed zmianą prawa). Teraz nadszedł czas kiedy mam w miarę dobrze płatną pracę, a zajawka na moto mocno daje o sobie znać.

Teraz kilka pytań (niektóre może bardziej ogólnomotocyklowie niż Kawasaki, ale myślę, że parę doświadczonych osób może mi pomóc).
Jak wygląda sprawa z A2/A - czy kiedy zrobię A2 to za rok będę musiał znowu płacić całą kasę za kurs + egzamin na A?
Kupić ER-6 i jeździć rok bez prawa jazdy, czy kupić coś łapiącego się na A2 i za rok kombinować? OD razu zakładam, że za rok bym kombinował, bo ER6 po prostu trafiło w moje gusta, spędziłem całe godziny o czytaniu o motocyklach.

Od razu zaznaczam, że moto będzie na kredyt (nie za pieniądze mamy/taty) - sam moto ~7,5k + koło 2k akcesoria, tak żeby w 10 zamknąć się z całością.

Druga rzecz-bo wiem, że rosądek podpowiada robić A2 i jeździć GS500 chociażby-nie jestem bezmózgim jeźdzcem, nie będę jeździł od razu z obrotomierzem pod czerwonym polem dopóki nie będę się czuł na siłach. Wiem, że samochód to nie moto, ale kilometry za kierownicą nauczyły mnie szacunku do maszyny + ograniczonego zaufania do swoich umiejętności i innych użytkowników ruchu. Moje doświadczenie motocyklowe ogranicza się do śmigania skuterkiem, RS 50 koło 1k km + Aprillką 125 też koło 1k.

Z góry dziękuje za przeczytanie przydługiego posta plus odpowiedzi
pozdrawiam Karol
 
Posty: 1
Dołączył(a): 9 listopada 2014, o 19:11

przez kacus89 » 16 grudnia 2014, o 12:40

sprawdz mozliwosc zakupu erki zblokowanej na a2 i koszta zakladania/zdejmowania blokady przerejstrowania etc
 
Posty: 34
Dołączył(a): 10 marca 2013, o 13:23
Lokalizacja: Sulej

przez Krystian92 » 16 grudnia 2014, o 18:44

Trzeba zaraz było robić na A\B tak jak ja ;-)
 
Posty: 392
Dołączył(a): 13 stycznia 2014, o 21:01
Lokalizacja: PCT

przez majorek » 17 grudnia 2014, o 11:43

Ja bym na twoim miejscu kupil uzywana 125 w granicach 3k pln i przejezdzil na prawku B az zostanie ci ~3 miesiace do 24 lat. Wtedy prawko A to bedzie formalnosc, a bedziesz wiedzial jak sie jezdzi, nabierzesz umiejetnosci i kurs i sam egzamin bedzie banalny. Do tego nauczysz sie jak obslugiwac swoj motocykl, drobne naprawy itp, to jest na porządku dziennym.
125 są już dość żwawe, idealne na rok. Za rok sprzedasz za tyle samo.
Jak zrobisz teraz A2 i potem A to zdaje sie wiekszosc kursów na A gdy masz A2, kosztuje polowe. To i tak niemalo. Godziny znow musisz wyjezdzic. No i kolejny egzamin , teorie jesli pol roku minelo to tez. Bez sensu. Lepiej poczekac ten niecaly rok.
Pamietaj, ze wiekszy sprzęt to większe wydatki i 10k pln to bedzie na start. Za 10k pln nie dostaniesz nowego sprzeta, wiec licz, ze potem co roku a to opony, a to klocki, a to lancuch, a to zawory trza wyregulowac, a to inna pierdola. Ostatecznie nie wychodzi wcale tak ekonomicznie ;] Ale i tak warto ;]
 
Posty: 118
Dołączył(a): 27 sierpnia 2014, o 13:27


Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości