Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

Gotowe rozwiązania najczęstszych problemów, porady, opisy napraw i dane techniczne.
UWAGA!!
W tym dziale nie zadajemy pytań, tylko publikujemy opisy napraw, przydatne dane techniczne itp.

Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez rumek999 » 13 kwietnia 2016, o 20:54

Witajcie ;)
Ten "poradnik" będzie zawieraj opis jak zamontować uniwersalny wskaźnik biegów.
Wielką pomoc okazał mi Mateusz_636, który u siebie już montował i udzielił mi bardzo pomocnych rad.

A więc zaczynajmy.
Po pierwsze należy nabyć poza wskaźnikiem: poxipol, kropelka, taśma dwustronna, rurki termokurczliwe,
Zestawik:
Obrazek
Obrazek

1. Wszystkie przewody wkładamy w rurki termokurczliwe ( u siebie tego jeszcze nie zrobiłem bo byłem ciekawy jak działa, ale będę jeszcze rozłączał wszystko w celu włozenia tyh rurek))
Polecam wszystko przewody lutować, a nie "skręcać".
Zapoznajmy się z obrazkiem jak połączyć przewody, czyli:
red (czerwony) do plusa
black (czarny) do minusa
Ja oba podłączył pod światło postoje, czyli wskaźnik uruchamia się u mnie po zapaleniu postojówek
white (biały) do kontrolki luzu, kolor przewodu idące do kontrolki luzu należy sprawdzić w manualu do Twojego moto, u mnie jak i u Mateusza był to przewód JASNOZIELONY, przeciąłem go i sprawdziłem czy rzeczywiście kontrolka luzu zgasła. (polecam zrobić to tak ze 30 cm od licznika pod owiewkami aby nie było to widoczne)
Obrazek

blue (niebieski) do tego przewody łączymy jeden przewód od jednego czujnika i drugi od drugiego.
yellow (żółty) do niego wczepiamy wolny przewód od pierwszego czujnika
green (zielony) natomiast do niego wolny przewód od drugiego czujnika

Uruchamiamy wskaźnik i magnesikiem (tym z opakowania od wskaźnika) sprawdzamy, który czujnik odpowiada za bieg do dołu, a który za bieg do góry.

2. Przyklejamy magnesik poxipolem do dźwigni od biegów.
Obrazek

No i teraz zaczyna się najtrudniejsza część.
Sprawdzamy w którym położeniu zapina sie jedynka (ja musiałem podnieść o dwa ząbki dźwignie, gdyż u mnie czujnik wypadał na tym drucie) i w prostej lini zaznaczamy sobie punkt na deklu (to będzie miejsce w którym należy przykleić czujnik odpowiadający za bieg do dołu), a następnie podnosimy dźwignie od biegów do góry tak jakbysmy chcieli wrzucić drugi bieg i zaznaczamy również punk z tym że około 1 cm wyżej !
Gdy już mamy punkty musimy dorobić dystans (ja pociąłem klucz płaski od kosy spalinowej (akurat taka grubość była mi potrzebna) na którym przyklejamy czujnik jednak odległość między czujnikiem a magnesikiem (podczas wrzucania biegu) nie może być większa jak około 0,5 cm, gdyż inaczej czujnik może wariować i nie zawsze zauważy wrzucenie biegu. Dystans oraz czujniki przyklejamy na taśmę dwustroną, a następnie robimy jazdę testową w celu sprawdzenia czy czujnik działa właściwie.
Obrazek

3. Gdy czujniki działają właściwie przyklejamy na poxipol ten nasz dystans oraz na kropelkę czujniki do dystansu, ja dodatkowo wszystko zabezpieczyłem silikonem.
Obrazek

4. Wykonujemy jeszcze jedną jazdę i jeśli wszystko działa prawidłowo, odpalamy browarka i czekamy do następnego dnia, aby to wszystko dobrze wyschło.

Obrazek
Obrazek

Moja opinia apropo czujnika: Trzeba być bardzo delikatnym dla tych kabelków (są masakryczne do zaostrzenia (nadpalałem im koszulkę)), ale samo działanie jest w pełni zadawalające.

PS: U mnie na zdjęciach przyklejenie tych czujników wygląda paskudnie, ale na żywo trzeba się bardzo przyglądać, aby to zauważyć. Dźwignia to skutecznie zakrywa.

I video pokazujące jak to ktoś zrobił dużo estetyczniej ;):
https://www.youtube.com/watch?v=77LOa2CF5nw

Pozdro i dzięki wielkie dla Mateusza !
LwG.
Avatar użytkownika
 
Posty: 64
Dołączył(a): 23 lutego 2016, o 00:03

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez Mateusz_636 » 13 kwietnia 2016, o 21:43

Rumek ciesze się że moje rady się przydały ;-) dobry poradnik, myślę że na pewno nie raz się komuś przyda ;-) u tamtego ziomka z filmu wszystko ładnie wygląda bo ma zajebiście dużo miejsca na zamocowanie czujników i ogólnie łatwy dostęp. W swojej Kawie naprawdę musiałem się nadlubac paluszkami żeby przestawić czujnik, upchnac kabelki itp. Jeśli się dobrze ustawi czujniki i przede wszystkim poprawnie wrzuca biegi to ten wyświetlacz przebija data tool, przy okazji kosztując mniej jak połowę ;-) Gipro z całą pewnością jest lepsze ale to już inna liga i półka cenowa.
Ogólnie rzecz biorąc wyświetlacz biegów to piękna sprawa, zrobiłem z nim dopiero 50 km ale już teraz dziwie się czemu wcześniej go nie zamontowałem do Ninja :-)
Avatar użytkownika
 
Posty: 260
Dołączył(a): 8 kwietnia 2015, o 23:12

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez ULOK » 19 kwietnia 2016, o 11:02

Wszystko fajnie tylko co w sytuacji gdy zostawisz np na 2 biegu?
 
Posty: 263
Dołączył(a): 12 maja 2008, o 22:17
Lokalizacja: LOP/LUB

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez Mateusz_636 » 19 kwietnia 2016, o 14:19

Wtedy wrzucasz luz i Ci się wyświetlacz zeruje
Avatar użytkownika
 
Posty: 260
Dołączył(a): 8 kwietnia 2015, o 23:12

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez bbuldog » 14 lipca 2016, o 14:14

Witam,

czy do ZX9R z 2000r prędkościomierz i obro. elektroniczny (bez linki) można zamontować inny wyświetlacz niż uniwersalny?
Proszę o pomoc w wyborze wyświetlacza biegów.
Pozdrawiam Daniel
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 lipca 2016, o 13:51

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez Mateusz_636 » 14 lipca 2016, o 18:24

Siema
Jasne że są jeszcze inne wyświetlacze begów, sprawdź producentów :Datatool i GiPro
Ich wyświetlacze działają na podstawie obrotów silnika względem prędkości, lecz w niektórych motocyklach działają z opóźnieniem lub pokazują całkiem głupoty
Pozdro
Avatar użytkownika
 
Posty: 260
Dołączył(a): 8 kwietnia 2015, o 23:12

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez dayan » 14 lipca 2016, o 20:27

Zamontowałem u siebie GPT. Teraz są ze wtyczkami PNP do Kawasaki. Opóźnienie ok 0,5s. Ogólnie OK.
http://www.gpt.it/1000-series.html
Avatar użytkownika
 
Posty: 125
Dołączył(a): 13 maja 2016, o 08:52

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez bbuldog » 19 lipca 2016, o 15:53

dzięki
 
Posty: 3
Dołączył(a): 14 lipca 2016, o 13:51

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez Nakashi » 15 sierpnia 2016, o 06:01

Dzięki za tuta, kupiłem wyświetlacz i nie wiedziałem jak się za to zabrać. Jutro popróbuję :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): 15 sierpnia 2016, o 05:54

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez LukMoto » 28 marca 2019, o 20:51

Nie działa.
Ostatnio edytowano 4 czerwca 2019, o 07:29 przez LukMoto, łącznie edytowano 1 raz
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27 marca 2019, o 15:22

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez Sima » 18 kwietnia 2019, o 10:08

Wszystko gładko poszło, dzięki :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 18 kwietnia 2019, o 10:06

Re: Montaż uniwersalnego wyświetlacza biegów

przez kacryp » 27 maja 2019, o 09:05

czesc
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27 maja 2019, o 09:05


Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości
cron