[PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

Gotowe rozwiązania najczęstszych problemów, porady, opisy napraw i dane techniczne.
UWAGA!!
W tym dziale nie zadajemy pytań, tylko publikujemy opisy napraw, przydatne dane techniczne itp.

[PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez bananowy » 10 sierpnia 2013, o 10:29

Regulacje zaworów przeprowadziłem w swoim garażu bo stwierdziłem ze nie dam komus aż tyle kasy za naprawę którą mogę przeprowadzić sam. Nie potrzebne są kto wie jak skomplikowane narzędzia ani wiedza z mechaniki pojazdów, chociaż klucz dynamometryczny się przydaje. Osobiście go nie posiadam ale jakoś daje rade bez niego.

Wiec tak narzędzia potrzebne do regulacji luzów zaworowych to:
Klucz płaski 12 i 8- odkręcenie napinacza
Klucz płaski 10- odkręcenie wszystkich śrub pokrywy zaworowej i innych elementów
Śrubokręt z nasadką do bitów(nr bitu nie pamiętam)- do odkręcenia gaźników, ułatwia to pomiar luzów na zaworach ssących)
Klucz nasadowy 19 albo 20 nie pamiętam dokładnie i grzechotka- do kręcenia wałem
Klucz do świec i to w zasadzie tyle

Gdy mamy już wszystkie narzędzia zabieramy się za odkręcenie takich elementów jak:
- siedzenia
- bak
- airbox
- owiewki boczne
- dekiel obok pokrywy w której znajduje się kosz sprzęgłowy(przed tą czynnością musimy spuścić olej z silnika)
- przewody podciśnieniowe z zaworami membranowymi
Obrazek

- śruby chłodnicy należy odkręcić i przesunąć ją maksymalnie w kierunku przedniego koła, bo później nie będzie można wyjąć pokrywy zaworowej. Wentylator chłodnicy również należy wyjąć
-wszystkie osłony pokrywy zaworowej
-i w końcu samą pokrywę zaworową(wyjmujemy przez wolne miejsce które zrobiła nam chlodnica)

Jak zrobimy już wszystko to co wyżej powinniśmy zobaczyć taki widok:
Obrazek

Teraz zabieramy się za mierzenie luzów zaworowych. Żeby dało się zmierzyć luz krzywki wałków powinny być ustawione prostopadle do osi zaworów. Wszystko pokazane jest na rys niżej:
[img]http://www.picshot.pl/pthumbs/large/360185/Bez%20tytułu.jpg[/img]
Wszystkie zawory zaznaczona na czarno na 2 i 3 rys powinny sie dac zmierzyc. Na 2 rys, wał jest na znaku 1-4, na 3 rys jest na 2-3.
Może być tak że któraś z krzywek nie jest ustawiony w odpowieni sposób. Wtedy przekręcamy wał do momentu aż dana krzywka będzie prostopadle o osi zaworu. Oczywiście wałem krecimy tylko w PRAWO! Wszystkie wyniki oczywiście zapisujemy sobie na kartce żeby póżniej wiedzieć który zawór miał jaki luz. Jeżeli wszystko się mieści w normie podanej w manualu czyli ssące – 0,11-0,19, wydechowe -0,22-0,31, wszystko zakręcamy i cieszymy się ze nie musimy dalej kombinować, jeśli chociaż jeden zawór ma nieprawidłowy luz należy kontynuować prace.

Kolejnym krokiem jest ustawienie wału w odpowiedniej pozycji takiej jak na rys poniżej.
[img]http://www.picshot.pl/pthumbs/large/360184/Bez%20tytułu1.jpg[/img]

Po ustawieniu na znaczniku 1-4 blokujemy go. Ja dorobiłem sobie takie cacuszko :D
Obrazek

Wkreciłem je w otwór zaznaczony na czerwono
Obrazek


Możemy sobie zaznaczyć miejsce styku łańcuszka z zębatkami wałków rozrządu, po prostu robiąc na jednym i drugim kreseczke jakimś ostrym narzędziem. Należy równiez sprawdzić czy na dlugosci lancuszka od znaku IN na walku ssącym, do znaku EX na wałku wydechowym jest dokładnie 30 sworzni. Jest to znaznaczone na rys. Jeśli sworzni jest zdecydowanie więcej, co skutkuje tym że znaki(IN, EX) nie będą się pokrywa, łańcuszek należy wymienić.

Po zablokowaniu wykręcamy napinacz łańcuszka rozrządu i odkrecamy wszystkie 20 śrub elementu nazwanego w manualu camshaft cap  chodzi po prostu o element pod którym są wałki rozrządu(taka pokrywa).

Po zdjęciu pokrywy ostrożnie wyjmujemy wałki rozrządu. Należy później podwiesić łańcuszek żeby się nie plątał ani nie spadł z zębatki wału(wtedy znaki które zrobiliśmy na ogniwku łańcuszka i zębatce wałka były by już nie aktualne!).

Jak już mamy wszystko zdjęte widzimy cos takiego:
Obrazek

Te błyszczące okrągłe elementy to szklanki pod którymi znajdują się nieszczęsne płytki
Szklanki najlepiej wyjmować magnesem bo trudno jest je wyjąc palcami w szczególności jak są w oleju. Oczywiście należy pilnować się aby zakładać szklanki tam skąd były! Jak wiemy który zawór ma błędny luz wyjmujemy szklanke OSTROŻNIE uważając żeby płytka nie wpadła nie daj Boże tam, skąd nie dalibyśmy rady jej wyjącnp do cylindra :D najczęściej płytki „przyklejają” się do szklanek i wychodzą razem z nimi.
Gdy już mamy płytke w ręku mierzymy ją suwmiarką i w tabelce na stronie 21 i 22 rozdziału 4 dobieramy odpowiednią płytke.(tab na str 21 jest la zaworów ssących, 22 wydechowych). Jak wiemy jakiej płytki potrzebujemy zamawiamy ją na allegro np. za 8 zł, czekamy na dostawe i wkładamy na swoje miejsce. Robimy tak ze wszystkimi płytkami które wymagają wymiany. Najczęsciej luz jest za duży i to wymaga wymiany płytki na nową. Gdy spotkamy się z sytuacją w której luz jest za mały można równie dobrze zeszlifować płytke na szlifierce magnesowej. Jeśli ktoś wpadnie na pomysł szlifowania ręcznie od razu mówie zę to się nie uda;) płytka musi być idealnie wyszlifowana a jeśli nie luz zaworowy będzie się zmieniał i robote trzeba będzie powtórzyć.
Jak już zmienimy wszystkie płytki i jesteśmy pewni co do tego co zrobiliśmy składamy wszystko po kolei. Zakładamy wałki rozrządu(uważamy na te znaki które zrobiliśmy), pokrywkę wałków (camshaft cap)- wkręcamy 20 śrub ale nie dokręcamy ich mocno na razie, wkładamy napinacz łańcuszka rozrządu i obserwujemy czy wszystko jest tak jak było, jeśli wszystkie znaki pokrywają się (IN-EX, IN-EX, i te zrobione przez nas kreski) możemy wszystko skrecać. Tutaj przydaje się właśnie klucz dynamometryczny, ale jeśli nie ma trzeba śruby dokrecic z wyczuciem, mocno ale żeby nie zerwac gwintu! Jeśli ktoś posiada klucz dyn. moment dokręcenia to 12 Nm.
Jak skrecimy już wszystko i jesteśmy pewni ze zrobiliśmy to dobrze, wykręcamy blokadę wału i sprawdzamy czy rzeczywiście jest dobrze kręcąc wałem w prawo. Jeśli wał nie zablokuje się poprzez otworzone zawory- robota jest już prawie skonczona. Zostało nam jeszcze pomierzyć luzy jeszcze raz żeby sprawdzić poprawność doboru plytek. Jeśli wszystko jest dobrze skrecamy wszystko do kupy(tak jak to piszą w instrukcjach- w odwrotnej kolejności:D) i możemy stwierdzić ze zaoszczędziliśmy przynajmniej 3 stówki które możemy wydac na paliwko:D jeszcze odpalamy maszynerie i sprawdzamy czy wszystko gra i buczy
I to tyle w sumie można powiedzieć o regulacji luzow zaworowych.

Mnie cała naprawa zajęła okło 4 dni, było to spowodowane dostarczeniem płytek. Jeśli ktoś posiada zestaw plytek to może to zrobić w jakies 10h może mniej w zaleznosci od umiejetnosci;)
 
Posty: 162
Dołączył(a): 7 maja 2011, o 19:33
Lokalizacja: TSZ

~~~

przez lukaszfsw » 10 sierpnia 2013, o 11:03

Ja chyba jutro będę się brał za zawory, także poradnik na czasie.
Gdzieœ czytałem, że napinacz łańcucha rozrzšdu należy po zamontowaniu zresetować, zapomniałeœ dopisać czy u Ciebie takiej czynnoœci nie ma potrzeby robić?
 
Posty: 97
Dołączył(a): 17 listopada 2012, o 15:02

przez bananowy » 10 sierpnia 2013, o 11:54

po prostu zapomniałem dopisac. oczywiscie że nlezy "zresetować" napinacz:) przy wyciaganiu - wykrecasz główną srube tam pod ktora jest sprezyna, cofasz polec do konca i odkrecasz dwie pozostale i napinacz wyjmujesz. przy zakładaniu- wkladasz napinasz, dokrecasz 2 srubki i pozniej wkladasz sprezyne i wkrecasz ta głowną srube. NIestety juz tego mojego tematu nie moge edytowac;/
 
Posty: 162
Dołączył(a): 7 maja 2011, o 19:33
Lokalizacja: TSZ

przez AdamSsS » 10 sierpnia 2013, o 13:39

Wałki trzymają mostki w tym przypadku jeden wielki mostek .

Wiatraka nei trzeba zdejmować wystarczy zdjąć chłodnice calkowicie z mocowań i ja opuścić w dół .

Zapomniałeś dopisać jeszcze odnośnie uszczelki pokrywy zaworowej i impulsatora .
Uszczelak pokrywy zaworowej nie może być urwana uszkodzona ani tez a mocno wygnieciona , jeśli podczas demontażu widzimy że silnik sie poci z pod uszczelki to albo czek anas wymiana jej lub wystarczy ponowne jej osadzenie ale an silikonie do silników.
To samo z uszczelka impulsatora ale tutja to tylko nowa uszczelka lub osadzenei an silikonie .
 
Posty: 781
Dołączył(a): 26 marca 2012, o 14:47
Lokalizacja: Tarn

przez bananowy » 10 sierpnia 2013, o 14:12

brakło mi własnie tego słowa- mostek;) pieknie brzmi hehe a jesli chodzi o uszczelki to uznałem ze to jest zbyt oczywiste zeby o tym wspominać:) ale oczywiscie silikon jest dobrym rozwiazaniem w przypoadku pekniecia uszczelki. Jesli jeszcze jest cos o czym zapomniałem prosze o dopisanie;)
 
Posty: 162
Dołączył(a): 7 maja 2011, o 19:33
Lokalizacja: TSZ

przez eosik » 19 lutego 2014, o 18:54

dzis robilem zawory w swoim zielonym. poradnik fajny, ale pare rzeczy sie nie zgadza:
-oleju spuszczac nie musimy, bo pokrywka z boku jest ponad jego lustrem nawet jak mamy zalany na full (musimy zdjac tylko pokrywke gdzie jest impulsator, a nie kosz sprzeglowy)
- do krecenia walem potrzebna jest nasadka 17 :)
-owiewke wystarczy zdjac prawa, lewa nie wadzi
-pokrywka zaworow wylazi pod odpowiednim katem normalnie do gory, nie musimy do przodu, a co za tym idzie nie trzeba dotykac chlodnicy :)

a co do samego efektu u mnie. planowalem juz po zakupie, ze przed nowym sezonem zajze do zaworow. ostatecznie sklonilo mnie do tego to, ze zaczal kulawo chodzic na wolnych obrotach. w sumie teraz wiem, ze to byla dobra decyzja, bo moto ma 49,500 przejechane, a jeszcze nikt tam nie zagladal. wszystko ori, zadnych sladow rozbierania. kazda plytka na ssacych miala rowne 3mm, a na wydechowych 2,9mm. zaowry ssace tylko 3 mialy luz 0,1 a reszta nie dala sie zmierzyc blaszka 0,03mm, wiec podparte prawie. wydechowe dwa mialy 0,25 wiec te zostawilem, a reszta miala 0,2 to dodalem te 0,05 :). po zlozeniu na ssacych wszedzie weszla blaszka 0,15, na wydechowych 0,25 wiec norma :) do tego wyczyscilem gazniki i dalem nowe swiece. jutro jade na synchro :) moto po chwili krecenia (musial paliwo napompowac w gazniki) odpalil bez ssania :)
 
Posty: 153
Dołączył(a): 7 grudnia 2011, o 00:00
Lokalizacja: W

przez bananowy » 22 lutego 2014, o 11:09

eosik napisał(a):dzis robilem zawory w swoim zielonym. poradnik fajny, ale pare rzeczy sie nie zgadza:
-oleju spuszczac nie musimy, bo pokrywka z boku jest ponad jego lustrem nawet jak mamy zalany na full (musimy zdjac tylko pokrywke gdzie jest impulsator, a nie kosz sprzeglowy)
- do krecenia walem potrzebna jest nasadka 17 :)
-owiewke wystarczy zdjac prawa, lewa nie wadzi
-pokrywka zaworow wylazi pod odpowiednim katem normalnie do gory, nie musimy do przodu, a co za tym idzie nie trzeba dotykac chlodnicy :)


hehe co do oleju wolałem spuścić niż potem żałowac, klucz może rzeczywiście 17 był małe przeoczenie:P owiewki ja musiałem obie sciągnąć bo nie dało rady inaczej wyciągnąć pokrywy zaworowej, musiałem przesunąć chłodnice w przód, a z pokrywą sprzęgła to było tak że ja sprawdzałem stan tarczy w koszu, ale dzięki za zwrócenie uwagi chociaż wiadomo że to ktoś czyta:D
 
Posty: 162
Dołączył(a): 7 maja 2011, o 19:33
Lokalizacja: TSZ

przez levisik » 26 lutego 2014, o 13:01

Dokładny klucz dynamomentryczny jest potrzebny - nie wolno dokręcać napewek wałków zwykłym kluczem - tam musi być dokręcone dobrym momentem. Dokręcimy za słabo - mogą się odkręcić, za mocno - można zatrzeć panewki wałków lub zerwać gwint.

Co do mierzenia płytek suwmiarką - ja polecam jednak mikrometr...

a tak po za tym to spoko :-)
 
Posty: 1948
Dołączył(a): 10 lipca 2009, o 23:55
Lokalizacja: Warszawa

przez eosik » 26 lutego 2014, o 13:13

levisik napisał(a):Dokładny klucz dynamomentryczny jest potrzebny - nie wolno dokręcać napewek wałków zwykłym kluczem - tam musi być dokręcone dobrym momentem. Dokręcimy za słabo - mogą się odkręcić, za mocno - można zatrzeć panewki wałków lub zerwać gwint.

Co do mierzenia płytek suwmiarką - ja polecam jednak mikrometr...

a tak po za tym to spoko :-)


za mocno nie skreccisz, bo skladane sa do czola, wiec ciasniej nie pojda, jedynie mozna gwinty pozrywac. jak ktos ma wyczucie, to da rade bez klucza. do mierzenia plytek tylko mikrometr :)
 
Posty: 153
Dołączył(a): 7 grudnia 2011, o 00:00
Lokalizacja: W

przez bananowy » 26 lutego 2014, o 21:58

levisik napisał(a):
Co do mierzenia płytek suwmiarką - ja polecam jednak mikrometr...



Gdybym takowy posiadał to napewno bym z niego skorzystał :p suwmiarke mam do 0,01 mm także ogromnego błedu mysle że nie popełniłem;) jeśli zrobi się pomiar dokładnie to wynik pomiaru suwniarką będzie identyczny a nawet bardziej dokładny niz w porównaniu z mikrometrem (chodzi o nieumiejętne posługiwania się tym urządzonkiem- sprzęgiełko i te sprawy hehe)
 
Posty: 162
Dołączył(a): 7 maja 2011, o 19:33
Lokalizacja: TSZ

przez Krzychooo » 11 sierpnia 2014, o 13:03

Jak ustawiacie wal do ściągania wałków?

[ Dodano: 11 Sierpień 2014, 14:11 ]
... I czy trzeba zlac płyn chłodniczy :)
 
Posty: 28
Dołączył(a): 6 kwietnia 2014, o 21:46
Lokalizacja: Warszawa

przez nepalczyk » 11 sierpnia 2014, o 21:42

1 GMP, krzywki patrzą od siebie.
To zależy czy ściągasz chłodnicę, o niebo lepszy dostęp.
 
Posty: 612
Dołączył(a): 23 marca 2008, o 09:09
Lokalizacja: Katmandu

przez Kamell80 » 31 grudnia 2014, o 11:10

Wszystko OK tylko jak już napisali poprzednicy ( w tym kolega eosik ) : do mierzenia grubości płytek używamy mikrometru lub suwmiarki z zegarem (zegarową skalą) . Do tego po wymianie płytek i poskładaniu wałków dobrze jest zmierzyć jeszcze kilka razy luzy zaworowe (obrócić wałem kilkakrotnie i skontrolować luzy, czy faktycznie są prawidłowe ). Druga sprawa: według rysunku między znakami na wałkach , żeby rozrząd był ustawiony prawidłowo powinno być 30 ogniw - napisałeś ,że jeśli się to nie zgadza to trzeba wymienić łańcuszek - hmmm! jeśli się nie zgadza to przestawione są wałki i trzeba je skorygować. Jeśli wyciągnięty jest łańcuch to jedynie znaki będą się nie zgadzały idealnie ale ilość ogniw będzie bez zmian. Oleju i płynu, nie spuszczamy bo nie ma potrzeby .
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez swenson » 9 stycznia 2017, o 18:22

Mam pytanie odnośnie montowania napinacza rozrządu. Czy jest montowany stopką w dół czy w górę ?
Avatar użytkownika
 
Posty: 19
Dołączył(a): 11 listopada 2008, o 22:44

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez Kamell80 » 9 stycznia 2017, o 18:44

Stopką do góry.
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez gerygolf » 11 marca 2017, o 11:30

Panowie wkładam walki układam je tak jak były na znaki zaczynam powoli dokręcać te 20 śrub od ich pokrywy i lewy wałek mi ucieka w prawo przekręca sie w prawo
Jak to rozwiązać?
Help
 
Posty: 2
Dołączył(a): 11 marca 2017, o 11:26

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez Kamell80 » 11 marca 2017, o 11:38

na założonym łańcuchu ? pokaż jakieś fotki jak to robisz - tutaj lub na maila...
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez gerygolf » 11 marca 2017, o 16:18

Nie moge wrzucić fotek nie wiem dlaczego
Jak to skręcać zeby znaki sie nie przesunęły? Lewy wałek mi ucieka w prawo jak je skręcam
Ktoś coś wie?
 
Posty: 2
Dołączył(a): 11 marca 2017, o 11:26

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez Kamell80 » 11 marca 2017, o 22:35

Przekręca się bo zawory prężą na krzywki kiedy dokręcając wałki się do nich dociskają- to normalne . Najważniejsze , żeby po dokręceniu i naciągnięciu łańcucha znaki się zgadzały. Ustawiasz mniej więcej na znaki , zakładasz łańcuch i wtedy dokręcasz - jeśli łańcuch nie przeskoczy to wsio będzie OK - dobrze jest włożyć napinacz lub w inny sposób pomóc sobie napinając trochę łańcuch , żeby nie pzeskoczył na zębach itp. Pomiędzy zewnętrznymi znakami na wałkach rozrządu musi być dokładnie 30 pinów od ogniw. Jeśli wcześniej zrobiłeś sobie dodatkowo znaki na łańcuchu / wałkach i obudowie - tak samo na wale itp to nie widze tutaj problemu. Jesli po dokręceniu wałków znaki się nie zgadzają to popuść i przestaw o ten jeden ząb....mają się zgadać po dokręceniu i napięciu łańcucha .
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez daniel145 » 27 sierpnia 2017, o 17:41

Witam mam takie pytanko :) jak zdejmę mostek z wałków to cos mi się tam poprzestawia czy mogę go później założyć i dalej śmigać? (pytanie trochę głupie ale zepsułem mostek i pasuje mi go zmienić :p
)
Avatar użytkownika
 
Posty: 11
Dołączył(a): 6 marca 2017, o 16:26

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez Kamell80 » 27 sierpnia 2017, o 18:41

Jak zdejmiesz to przestawi się wałek - wyskoczy do góry bo prężą na niego zawory / popychacze i może przestawić się na łańcuszku. Ustaw wałek tak aby krzywki przy kole rozrządu były w górze wtedy nie będzie tak prężyć / wypychać wałka do góry od strony łańcucha i mniejsze prawdopodobieństwo że się coś przestawi - i tak zrób zawczasu znaki żeby później w razie WU ustawić bez problemów tak jak było ;)
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez daniel145 » 2 września 2017, o 15:30

Kamell80, dzięki za pomoc ;) maszyna już poskładana i hula :D hehehe pozdro ;)
Avatar użytkownika
 
Posty: 11
Dołączył(a): 6 marca 2017, o 16:26

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez Kamell80 » 2 września 2017, o 16:31

Udało się , super . Pozdrawiam również ;)
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez bananowy » 11 listopada 2017, o 17:44

Widzę, że moja porada cieszy się dużym zainteresowaniem :D
Szkoda tylko, że już zdjęcia wygasły...
 
Posty: 162
Dołączył(a): 7 maja 2011, o 19:33
Lokalizacja: TSZ

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez Kamell80 » 11 listopada 2017, o 18:10

Nie ciesz sie tak ;) podałeś kilka błędnych informacji , które utrudnią proces ...
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez kickerman » 14 maja 2018, o 23:25

Witam
Ktoś posiada może zdjęcia w jakim położeniu wały które zawory regulujemy?
 
Posty: 3
Dołączył(a): 3 września 2014, o 20:52

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez Kamell80 » 14 maja 2018, o 23:34

Pozycja wałków do regulacji ( nie wału) - kręcisz wałem aż wałki nad danymi zaworami będa w tej pozycji co na fotce , i kolejno przekręcasz dla następnych zaworów , oczywiscie regulujesz kolejno te , które mają po przekręceniu krzywki w tej pozycji .

Obrazek
 
Posty: 82
Dołączył(a): 12 stycznia 2014, o 22:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: [PORADA] Jak wykonać regulacje zaworów - zx6r 01r

przez dam_1 » 28 grudnia 2020, o 12:39

Czy Autor postu bądź ktoś z forumowiczów mógłby odświeżyć obrazki do poradnika? Wiele by to ułatwiło :) bo nie wiem jak zaznaczyć sobie rozrząd przed ściągnięciem wałków żeby go nie przestawić ...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 czerwca 2011, o 19:16


Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości
cron