Przeczytaj przed zakupem - Umowy, dokumenty vs oszuści!!

informacje dla wszystkich którzy zaczynają przygodę z motocyklem

Przeczytaj przed zakupem - Umowy, dokumenty vs oszuści!!

przez Dashofer » 9 sierpnia 2011, o 22:28

Zakładam temat, który wydaje mi się że powinien być przydatny przyszłym motocyklistom by mogli się cieszyć swoim wymarzonym jednośladem a nie patrzeć na niego jak stoi w garażu. Sam jestem właśnie posiadaczem takiego motocykla więc tym bardzie czuje się w obowiązku o tym napisać.

Do rzeczy, z mojego doświadczenia choć niezbyt bogatego już wiem, że posiadanie całej dokumentacji jest nawet ważniejsze od stanu technicznego motocykla ( motocykl masz szanse naprawić, z dokumentacją już tak nie jest jak trafisz na oszusta)

Mój błąd polegał na tym, że kupiłem motocykl, który jest zarejestrowany na inną osobę niż ta od, której kupiłem, byłem tak zaćmiony samym motocyklem, że dokumenty zeszły na drugi plan I TU BŁĄD. Wszystko by było ekstra gdybym miał ciąg umów, czyli oprócz moje umowy z chłoptasiem od którego kupiłem, jeszcze umowę miedzy nim a kolesiem z dowodu rejestracyjnego bez tej umowy NIE MOŻNA zarejestrować. Jak się można spodziewać umowy tej już nie mogę wyłudzić. Według prawa jest małe prawdopodobieństwo, że wyjdę zwycięsko z tej całej sprawy.

Nie chodzi mi teraz o to co można zrobić, nie chodzi mi o to by na mnie jechać jaki to ja jestem głupi, chciałbym by każdy kto kupił motocykl i miał problem z dokumentacją opisał swoją sytuację i tylko opisał bo to ma być pomoc przed zakupem nie po.

Taki to mój przykład ku przestrodze moje porady
- kupuj od osoby w dowodzie rejestracyjnym
- podpis taki sam jak w dowodzie osobistym i złożony przy tobie
- staraj się sam wziąć swoja umowę kupna sprzedaży, która broni twoich praw i wypełniaj przy zakupie
- nie zaniżaj kwoty na umowie, w urzędzie skarbowym mają swój katalog i tak skasują cię po swojej cenie w razie dochodzenia swojej racji możesz uzyskać taki zwrot jak na umowie.
- nie umawiaj się na dosłanie dokumentacji, bo nie dośle

na koniec dodajcie swoje porady kiedyś stworzy się może swego rodzaju księga przestrogi:)

Życzę mądrych zakupów!!!
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez Lester1970 » 10 sierpnia 2011, o 13:58

Ja bym jeszcze dodal
-sprawdz adres na dowodzie rejestracyjnym,czy sie zgadza z adresem na umowie
 
Posty: 1876
Dołączył(a): 18 września 2009, o 09:05
Lokalizacja: ????????

przez hajen » 10 sierpnia 2011, o 14:23

Jak kupowałem pierwszy motocykl, to tez dane byly inne. Na szczescie poprzedni wlasciciel posiadal ciaglosc umow i poprzednia spisana umowa potwierdzala pola w dowodzie rejestracyjnym.

Co prawda najadlem sie strachu przed sama rejestracja, kiedy gostek w okienku powiedzial "dziwne..." i zaczal gdzies dzwonic. Ale jednak (na sczescie) wszystko bylo ok.
hajen
 

przez FRYC » 10 sierpnia 2011, o 15:02

i nigdy nie kupujcie na dowodzie tymczasowym :mrgreen:
 
Posty: 317
Dołączył(a): 23 czerwca 2011, o 19:32
Lokalizacja: 12 km od Gdyni

przez pawelmoto2 » 10 sierpnia 2011, o 17:45

Dashofer napisał(a):, jeszcze umowę miedzy nim a kolesiem z dowodu rejestracyjnego bez tej umowy NIE MOŻNA zarejestrować. Jak się można spodziewać umowy tej już nie mogę wyłudzić. Według prawa jest małe prawdopodobieństwo, że wyjdę zwycięsko z tej całej sprawy.


mialem identyczna sytuacje jak kupilem pierwszy motocykl i wlasnie pani w urzedzie mnie uswiadomila ze pizdeczka blada , musi byc ta umowa zatem zapytalem jej szefa a co jak ci ludzie ja zgubili itd itp on mi wtedy dal pomysl zeby po prostu spisali ja jeszcze raz z datami itd(mialem ksero tej umowy a w urzedzie potrzebny byl orginal) i dopisali duplikat, zadzwonilem do jednego z nich (brat motocyklista jak to kaszub mawia) ale zlal mnie cieplym sikiem ze za duzo juz w zycu pomogl ludziom(bardzo dobry czlowiek jak widac) i ma w chuju pomagac dalej wiec sam we wlasnym zakresie stworzylem ten duplikat, zanioslem do urzedu i pani z usmiechem na twarzy zarejestrowala na mnie sprzeta taka nasza rzeczywistosc, uczciwie nie zalatwisz nic ale chytrze i owszem, pozdrawiam i zycze powodzenia

p.s moze byc tak ze nie masz tej umowy,zadnego ksera itd wtedy pozostaje ci szukac jakiejs znajomosci w wydziale komunikacji bo oni takie ksero maja ale ciezko bedzie to wydobyc
 
Posty: 2724
Dołączył(a): 15 czerwca 2007, o 22:13
Lokalizacja: wroclaw

przez Dashofer » 10 sierpnia 2011, o 18:54

Dzięki za sugestię lecz wydaje mi się że umowa której potrzebuję w ogólne nie istnieje i w tym sęk, koleś kupił od kumpla naprawił i sprzedał widocznie nie chciał płacić 150zł w US a ja się teraz bujam.

Ale tak jak pisałem, chciałem by ten wątek był poświęcony osobom przed zakupem, więc nie piszmy co można w takiej sytuacji zrobić tylko co zrobić by się ich wystrzegać bo tego mi było trzeba przed moja wpadką.
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez seba601s » 10 sierpnia 2011, o 19:34

No trzeba uważać ale sa jeszcze uczciwi ludzie...Ja kupiłem motorynke i w sumie mam 3 umowy kupna sprzedaży,bo zanim ja kupiłem ta motorynkę to przeszła przez 2 właścicieli ,ale mam papiery wiec OK. A jak teraz kupowałem teraz moto to w dowodzie osobistym Pani miała inny adres niż w rejestracyjnym,ale spisaliśmy w umowie taki jak w dowodzie rejestracyjnym,bo potem kłopot w urzędzie no i kwoty też już nie zaniżam bo to groszowe różnice w skarbowym.....
 
Posty: 634
Dołączył(a): 24 sierpnia 2010, o 15:48
Lokalizacja: katowice

przez Anty_kk » 10 sierpnia 2011, o 20:21

Dashofer miałem identyczną sytuację plus brak książki pojazdu. Nie napalać się na moto i dziesięć razy wszystko sprawdzić i być uczciwym, to podstawa. :-D
 
Posty: 442
Dołączył(a): 7 kwietnia 2009, o 21:19
Lokalizacja: Srebrna

przez Dashofer » 10 sierpnia 2011, o 23:39

Anty_kk gdzieś czytałem twój wątek, niestety jak już było po sprawie zacząłem wertować co można z tym zrobić.
Dobra rada dla napalonych początkujących, teraz możemy podzielić się swoim doświadczeniem.
Pozdrawiam!!
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez FRYC » 11 sierpnia 2011, o 08:43

Mnie dziwi fakt braku weryfikacji dokumentów gdzie tyle się trąbi by nie kupować na niemca itp..... :evil:
ach.... jak napalony to do agnecji niech sobie ulzy :-P a póżniej na zakup motocykla :mrgreen:
 
Posty: 317
Dołączył(a): 23 czerwca 2011, o 19:32
Lokalizacja: 12 km od Gdyni

przez Dashofer » 12 sierpnia 2011, o 14:40

Tyle się trąbi, zwraca uwagę, a mimo to dalej są z tym problemy, więc pójść na panny przed zakupem to też dobra rada i wydaje mi się że znajdzie wielu zwolenników:)
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez seba601s » 12 sierpnia 2011, o 14:47

No i jak dana spawa sie toczy??
Oddaj moto lub niech znajdzie sie umowa...
 
Posty: 634
Dołączył(a): 24 sierpnia 2010, o 15:48
Lokalizacja: katowice

przez Dashofer » 12 sierpnia 2011, o 16:16

Sprawa będzie się trochę toczyła zapewne, po jakimś czasie obawiam się, że zacznie się robić nieprzyjemnie dla mnie i dla ziomka od którego kupiłem jeżeli szybko nie dojdziemy do porozumienia. Jak wszystko będzie zakończone napisze na razie jestem w lukach startowych.

A po za tym tak jak pisałem, chciałem by ten wątek był dla osób kupujących, mój przypadek ma być przestrogą i nie chce za bardzo na ten temat się tutaj rozwodzić.

Pozdrawiam
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez hajen » 12 sierpnia 2011, o 16:19

Wez sam sobie spisz ta umowe i po placzu.
hajen
 

przez Dashofer » 12 sierpnia 2011, o 16:45

Myślałem o tym bo często nie ma innego wyjścia, ale spróbuję na legala i zobaczymy.
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez BoBoGPZ » 12 sierpnia 2011, o 19:23

Napisz sobie sam umowe oni na to uwagi nie zwracaja :mrgreen: ja sam sobie całą napisałem hehe bo bo kupnie moto moją umowe gdzieś zagineła i musiałem sobie sam pisac na nowo.
 
Posty: 505
Dołączył(a): 29 marca 2009, o 10:57
Lokalizacja: Okolice Opola

przez Dashofer » 14 sierpnia 2011, o 14:51

Wiesz nie wiem kim jest koleś od którego kupiłem bo jeszcze mi kolejną świnię podłoży, więc na razie wstrzymam się od takich zabiegów. Chciałbym się dowiedzieć co za problem dla gościa dać mi tą umowę, bo ja nie widzę powodu dla którego miał by mi przeszkadzać, także dalej wierzę w pokojowe i zgodne z prawem rozwiązanie.
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez Anty_kk » 15 sierpnia 2011, o 02:31

pewnie taki problem jak w moim przypadku że gość od którego kupiłeś wcale nie kupił od gościa z dowodu rejestracyjnego. w ten sposób motocykl mógł z 10 razy zmieniać właściciela i nigdy nie dojdziesz jak to było naprawdę
 
Posty: 442
Dołączył(a): 7 kwietnia 2009, o 21:19
Lokalizacja: Srebrna

przez Dashofer » 15 sierpnia 2011, o 10:53

Jeżeli okaże się, że tak właśnie jest to zastanowię się czy nie rozkręcać powoli sprzęta i oddawać organy potrzebującym oczywiście ostatnia ostateczność. Natomiast jestem cierpliwym człowiekiem i kogoś może dziwić, że po prostu nie napiszę sam tej umowy, ale też nie chce robić czegoś co może odbić mi się czykawką bez wcześniejszego wykorzystania miej inwazyjnych dla mnie rozwiązań.

Trochę zboczyliśmy z tematu jakiemu otworzyłem wątek czyli nie pomoc mi tylko samarytańska pomoc przed nabyciem motocykla dla naszych przyszłych kolegów. Także z tego co napisaliście koledzy wysnułem kilka wniosków.

Księga Przestrogi ;) Podsumowanie (1):
- kupuj od osoby w dowodzie rejestracyjnym
- podpis taki sam jak w dowodzie osobistym i złożony przy tobie
- staraj się sam wziąć swoja umowę kupna sprzedaży, która broni twoich praw i wypełniaj przy zakupie
- nie zaniżaj kwoty na umowie, w urzędzie skarbowym mają swój katalog i tak skasują cię po swojej cenie w razie dochodzenia swojej racji możesz uzyskać taki zwrot jak na umowie.
- nie umawiaj się na dosłanie dokumentacji, bo nie dośle
-sprawdź adres na dowodzie rejestracyjnym, czy się zgadza z adresem na umowie
- nigdy nie kupujcie na dowodzie tymczasowym
- nie napalać się, oceniać zimnym okiem (napaleńcy do agencji)
- nie zgubić dokumentów, trzymać wszystko razem.
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez Adolf » 15 sierpnia 2011, o 18:27

Jaki jest powód, że nie próbujesz skontaktować się, z osobą na którą sprzęt jest zarejestrowany?
To mogłoby problem rozwiązać...
Wiem, wiem, głupie pytnie, ale nikt jeszcze nie zadał :mrgreen:
Ale będziesz pewien na czy stoisz, a w zasadzie siedzisz, może się okazać, ze na "piecu"
 
Posty: 65
Dołączył(a): 22 kwietnia 2011, o 19:38

przez Dashofer » 15 sierpnia 2011, o 18:55

Cieszę się i doceniam, że jest tyle osób, które rozumieją moją sytuację i chcą pomóc, natomiast nie pisałem co dalej robię bo nie o to mi chodzi(wątek ma mieć charakter prewencyjny a nie naprawczy:). Fakt jest taki, że mam plan co zrobić, uwzględnia także to o co właśnie zapytałeś. Mam nadzieje, że coś zadziała i będę mógł powiedzieć oficjalnie, że jestem właścicielem kuca. Do czasu kiedy to się nie stanie wstrzymam się z opisem sytuacji bo w sumie nic to nie wniesie do rozmowy.

ps. zachęcam do dzielenia się swoim doświadczeniem odnoście dokumentacji przy zakupie, jeżeli uniknęliście kiedyś miny, czy tak jak ja weszliście na nią podzielcie się tym, komuś może to oszczędzić sporo problemów, a chyba o to właśnie chodzi.
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez Soldier » 16 sierpnia 2011, o 10:11

Dashofer napisał(a):
Księga Przestrogi ;) Podsumowanie (1):
[...]
- staraj się sam wziąć swoja umowę kupna sprzedaży, która broni twoich praw i wypełniaj przy zakupie
[...]


Może ktoś wrzucić taki wzór umowy?
 
Posty: 22
Dołączył(a): 5 sierpnia 2011, o 00:32

przez Dashofer » 16 sierpnia 2011, o 15:11

Ta wydaje mi się ok ma wszystko co powinna mieć według mnie, poczekaj może ktoś będzie miał jeszcze jakieś uwagi.

UMOWA SPRZEDAŻY MOTOCYKLA

Zawarta w dniu .................................................. w ............................................................... pomiędzy:
Sprzedającym (imię i nazwisko):.......................................................................................................................
PESEL: ...........................................................NIP: .........................................................................................
Adres: ...............................................................................................................................................................
Rodzaj i nr dokumentu tożsamości: .................................................................................................................
wydany przez: ....................................................................................................................................................
a
Kupującym (imię i nazwisko):..............................................................................................................................
PESEL: ...........................................................NIP: ...........................................................................................
Adres: ................................................................................................................................................................
Rodzaj i nr dokumentu tożsamości: ...................................................................................................................
wydany przez:.....................................................................................................................................................
§1
Przedmiotem umowy jest sprzedaż motocykla:
marka/model .............................................................................. rok produkcji …..............................................
nr silnika ............................................................................................................................................................
nr ramy .......................................................................................kolor ...............................................................
nr rejestracyjny ...........................................................................przebieg .................................................. km.
§2
Sprzedający oświadcza, że motocykl będący przedmiotem umowy stanowi jego wyłączną własność, jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich, że nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest ten motocykl oraz nie stanowi on również przedmiotu zabezpieczenia.
§3
Strony ustaliły wartość przedmiotu umowy na kwotę: .....................................................................................
Słownie: ...........................................................................................................................................................
§4
1. Sprzedający przenosi na rzecz kupującego własność motocykla określonego w §1 niniejszej umowy za kwotę określoną w §3 niniejszej umowy, której otrzymanie sprzedający kwituje. Kupujący kwituje jednocześnie odbiór motocykla.
2. Sprzedający wraz z motocyklem wydał kupującemu następujące, dotyczące go dokumenty:
- dowód rejestracyjny,
- polisę ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej
- kartę pojazdu
§5
Sprzedający oświadcza, że motocykl nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił Kupującego, a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego motocykla.
§6
Strony ustaliły, że wszelkiego rodzaju koszty transakcji wynikające z realizacji ustaleń niniejszej umowy oraz koszty opłaty skarbowej obciążają kupującego.
§7
W sprawach nie uregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy Kodeksu Cywilnego.
§8
Niniejszą umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



Sprzedający Kupujący
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda

przez Soldier » 16 sierpnia 2011, o 18:19

Dzięki wielkie :-) Osobiście pozbyłbym się końcówki §5, a mianowicie
"a Kupujący potwierdza znajomość stanu technicznego motocykla."

Jest coś jeszcze ważnego co warto dodać do takiej umowy?
 
Posty: 22
Dołączył(a): 5 sierpnia 2011, o 00:32

przez Dashofer » 17 sierpnia 2011, o 18:24

Wiesz ja bym tego nie usuwał, to jest standardowa umowa, zmienianie jej jak ci się widzi może w konsekwencji nie wyjść na dobre przydała by się opinia jakiegoś prawnika ale widać, że ciężko będzie. Powiem tak jak dla nie masz odpowiednią umowę, nic jej nie brakuje ani nie ma niczego za dużo w tym przypadku nie ma większej filozofii, bardziej bym się teraz skupił na tym jak ma przebiec cała transakcja by wszystko grało. Wyczulić się na wszelkie sugestie sprzedającego by coś zmieniać czy robić niestandardowo i nie ulegać, a powinno być OK.

Zastanawiam się tylko czy można sporządzić dokument pomocniczy w którym by opisać ogólny wizualny stan motocykla i wszelkie uwagi sprzedającego na temat motocykla, by nie było takiej sytuacji, że odstępujesz od umowy a sprzedający upiera się, np. że tej rysy nie było i nie chce oddać całej kasy czy wmawia ci niestworzone rzeczy, typu "przecież mówiłem Panu". To by było dobre, podpis dwie kopie i git.

[ Dodano: 11 Październik 2011, 01:02 ]
Księga Przestrogi Wink Podsumowanie (2):
- kupuj od osoby w dowodzie rejestracyjnym
- podpis taki sam jak w dowodzie osobistym i złożony przy tobie
- staraj się sam wziąć swoja umowę kupna sprzedaży, która broni twoich praw i wypełniaj przy zakupie
- nie zaniżaj kwoty na umowie, w urzędzie skarbowym mają swój katalog i tak skasują cię po swojej cenie w razie dochodzenia swojej racji możesz uzyskać taki zwrot jak na umowie.
- nie umawiaj się na dosłanie dokumentacji, bo nie dośle
- sprawdź adres na dowodzie rejestracyjnym, czy się zgadza z adresem na umowie
- nigdy nie kupujcie na dowodzie tymczasowym
- nie napalać się, oceniać zimnym okiem (napaleńcy do agencji)
- nie zgubić dokumentów, trzymać wszystko razem.
- dokładnie sprawdzić numery (rama, dowód rejestracyjny, karta pojazdu)

[ Dodano: 7 Listopad 2011, 20:46 ]
Witam!

W związku z tym, iż sytuacja została rozwiązana, zgodnie z wcześniejszą obietnicą opisze krótko jaki miała przebieg i jak się zakończyła.

Kiedy ostatni raz pisałem, już przestałem kontaktować się z sprzedającym, po kilku rozmowach i niespełnionych obietnicach przysłania oryginału umowy nie miało to już więcej sensu.

Postanowiłem sobie, iż sprawę postaram się rozwiązać zgodnie z prawem, nie wchodziło w grę zatem wypisanie umowy samemu, co może się wiązać z dość sporymi konsekwencjami.

Sytuacja zatem wymagała pomocy prawnej, a po tą udałem się do kancelarii prawniczej, i po rozmowie z okazało się, iż to było najlepsze rozwiązanie z możliwych, gdyż szybko zostało mi wyjaśnione, iż sprzedający nie ma prawa ukrywać dokumentacji związanej z nabytym przeze mnie motocyklem.

Kancelaria od tej pory kontaktowała się ze sprzedającym ze znacznie lepszym skutkiem, niż u mnie:)
Na podstawie odpowiednich artykułów kodeksu cywilnego, przytoczonych orzeczeń sądu reakcja sprzedającego była błyskawiczna:)

Jak już możecie się domyślić jestem prawnym posiadaczem motocykla, a co ważniejsze już wiecie, że w takiej sytuacji nie jesteście bez wyjścia.

Mimo wszystko uczulam na tego rodzaju sytuacje a jak to robić to już forumowicze podzielili się swoimi spostrzeżeniami i jak macie własne mam nadzieje, że też coś od siebie dopiszecie.

Księga Przestrogi Podsumowanie (3):
- kupuj od osoby w dowodzie rejestracyjnym
- podpis taki sam jak w dowodzie osobistym i złożony przy tobie
- staraj się sam wziąć swoja umowę kupna sprzedaży, która broni twoich praw i wypełniaj przy zakupie
- nie zaniżaj kwoty na umowie, w urzędzie skarbowym mają swój katalog i tak skasują cię po swojej cenie w razie dochodzenia swojej racji możesz uzyskać taki zwrot jak na umowie.
- nie umawiaj się na dosłanie dokumentacji, bo nie dośle
- sprawdź adres na dowodzie rejestracyjnym, czy się zgadza z adresem na umowie
- nigdy nie kupujcie na dowodzie tymczasowym
- nie napalać się, oceniać zimnym okiem (napaleńcy do agencji)
- nie zgubić dokumentów, trzymać wszystko razem.
- dokładnie sprawdzić numery (rama, dowód rejestracyjny, karta pojazdu)
- nie łam i nie gódź się na łamanie prawa, najczęściej nie wychodzi to na dobre
 
Posty: 22
Dołączył(a): 24 czerwca 2011, o 11:38
Lokalizacja: Gda


Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości