znak b-25 z(zakaz wyprzedzania) czy dotyczy motocyklistów?

Prawo, jak zachować się na drodze, czego unikać, na co i na kogo zwracać uwagę....

Moderator: michu

przez Lester1970 » 6 maja 2010, o 05:52

olsen napisał(a):wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.

Tak sobie myślę,że ktoś walnął babola (tak jak słynne z Rywinem " i czasopisma).
Chyba powinno być" zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych i wielośladowych"
Może się mylę,ale nasi ustawodawcy bardzo często się "mylą" ;-)
 
Posty: 1876
Dołączył(a): 18 września 2009, o 09:05
Lokalizacja: ????????

przez xede » 7 maja 2010, o 13:28

niestety nie masz racji bo sa pojazdy silnikowe jedno i wielosladowe wiec wsio oki :)
 
Posty: 131
Dołączył(a): 17 stycznia 2010, o 11:11

przez -zx7r- » 21 czerwca 2010, o 10:14

taaa... znak jest i zakaz też ;-)

to dlaczego motocykliści wyprzedzają na ciagłej i po tym znaku? :mrgreen:

Zapraszam do działu humor :-) jest tam o tym kawał :mrgreen:
 
Posty: 350
Dołączył(a): 2 maja 2010, o 15:43
Lokalizacja: Zakopane/Inowroc

przez barni114 » 21 czerwca 2010, o 11:02

Akurwat robie testy na prawko i pod tym znakiem jedyna poprawna odpowiedz to mozna wyprzedzic inny pojazd jednosladowy ( motocykl ,skuter ,motorower ,rower ;-) itp ... ) ,nie mozna samochodow ani nawet pojazdow wolnobieznych :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Posty: 201
Dołączył(a): 31 maja 2010, o 22:54
Lokalizacja: Krak

przez ZenonBoski » 21 czerwca 2010, o 14:06

barni114 napisał(a):mozna wyprzedzic inny pojazd jednosladowy ( motocykl
pod warunkiem, że pada śnieg :-P
 
Posty: 2140
Dołączył(a): 30 października 2008, o 04:22
Lokalizacja: \m/ \m/

przez Toffik » 7 października 2010, o 20:42

barni114 napisał(a):pod tym znakiem jedyna poprawna odpowiedz to mozna wyprzedzic inny pojazd jednosladowy ( motocykl ,skuter ,motorower ,rower ;-) itp ... ) ,nie mozna samochodow ani nawet pojazdow wolnobieznych


Dokladnie tak wlasnie jest, tylko jednosladowy bez wozka z boku :-P
 
Posty: 4
Dołączył(a): 6 października 2010, o 20:18
Lokalizacja: Sosnowiec

przez scibor » 27 marca 2011, o 16:15

Ale za to mozna wyprzedzac motorowerem, ktory nie jest pojazdem silnikowym:D I furmanka tez;)

Dostalem w czwartek mandat za "naruszenie znaku pionowego B-25 art.92 ?1 KW". Wyprzedzalem samochodem ciagnik rolniczy (wyczekalem moment kiedy bedzie linia przerywana). No i wladza wycenila mnie na 100zl i 5pkt. Mandat przyjalem, w domu w dodatku poczytalem przepisy i uznalem, ze wladza miala racje. Doszukalem sie rowniez tego, ze nalezy mi sie 5pkt. Natomiast nigdzie nie moge znalezc, ze za "czyste" naruszenie znaku B-25 jest wspomniana przez wladze kara 100-500zl. Bo w taryfikatorach jest sporo o zakazie wyprzedzania na skrzyzowaniach, wzniesieniach itp, ale tu byla prosta droga bez niespodzianek, klarowna sytuacja z samym B-25. Gdzie moge znalezc informacje o wysokosci mandatow za samo naruszenie B-25??? Tak przez ciekawosc i na przyszlosc...
 
Posty: 365
Dołączył(a): 6 czerwca 2007, o 16:41
Lokalizacja: Gorowo Ilaweckie

przez Pawe » 27 marca 2011, o 19:07

scibor jak czytsy znak ? znak był nie zastsowałeś się do niego i stąd mandat :-P

a tu masz taryfikator ;-)

http://www.szofer.info/index.php?option ... &Itemid=60

ech nie doczytałem że chodzi Ci o kapustę a nie pkt :mrgreen: szukam dalej :mrgreen:

[ Dodano: 27 Marzec 2011, 20:03 ]
w necie tego nie mogę znależć ale dowiedziałem się u żródła że jak nie ma kwoty w taryfikatorze to jest dowolność kwoty max 500 ;-)

Pozdrawiam
 
Posty: 405
Dołączył(a): 12 lutego 2009, o 19:37
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

przez Gość » 27 marca 2011, o 21:49

Nie wiem co dla was jest nie zrozumiałe w interpretacji znaku zakaz wyprzedzania.
Pojazdem silnikowym (bez znaczenia jedno czy wielośladowym) nie można wyprzedzać pojazdu silnikowego wielośladowego. Tzn. że jadąc motocyklem czy samochodem nie mażesz wyprzedzić innego samochodu. Ale możesz wyprzedzić pojazd silnikowy jednośladowy tj. motocykl pod warunkiem że nie przekroczysz linii ciągłej zachowując oczywiście odstęp od jednośladu 1 metr. Zgodnie z kodeksem możesz też wyprzedzić moto innym moto. Co ciekawe motocyklista( w sensie jednoślad) wyprzedzając inny pojazd nie musi zachowywać odstępu 1 metra! Linia ciągła pojedyncza występuje na jezdni jednokierunkowej, rozdziela pasy ruchu i nie wolno jej przekraczać czyli zmieniać pas ruchu. Znaki pionowe i poziome powinny być tożsame (ale wiemy jak to w Polsce bywa). Co do mandatu to jutro sprawdzę ile jest za naruszenie zakazu.
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 marca 2011, o 21:16
Lokalizacja: wroc

przez adrjab » 29 marca 2011, o 02:51

To ktory znak jest wazniejszy pionowy czy poziomy?
 
Posty: 194
Dołączył(a): 12 sierpnia 2010, o 14:13
Lokalizacja: Namys

przez NinjaCat » 29 marca 2011, o 10:27

W ustawie nie ma rozróżnienia na znaki poziome i pionowe jeśli chodzi o ich stopniowanie względem ważności.
1. Mietek kierujący ruchem
2. Sygnalizacja świetlna
3. Znaki drogowe
 
Posty: 60
Dołączył(a): 2 listopada 2007, o 00:27
Lokalizacja: Wa-wa

przez adrjab » 29 marca 2011, o 10:47

No dobra. To jezeli mamy znak pionowy "zakaz wyprzedzania" a za nim linie przerywana to co robiomy? Znajac zycie pewnie przy wyprzedzaniu dostajemy mandat. A zawsze mozna pionowego nie zauwazyc :idea:
 
Posty: 194
Dołączył(a): 12 sierpnia 2010, o 14:13
Lokalizacja: Namys

przez majkelek84 » 29 marca 2011, o 15:21

adrjab napisał(a):No dobra. To jezeli mamy znak pionowy "zakaz wyprzedzania" a za nim linie przerywana to co robiomy? Znajac zycie pewnie przy wyprzedzaniu dostajemy mandat. A zawsze mozna pionowego nie zauwazyc :idea:


to nie wyprzedzamy ;-)
 
Posty: 676
Dołączył(a): 4 listopada 2009, o 12:40
Lokalizacja: Warszawa

przez adrjab » 29 marca 2011, o 16:34

i wszystko jasne ;-)
 
Posty: 194
Dołączył(a): 12 sierpnia 2010, o 14:13
Lokalizacja: Namys

przez Gość » 29 marca 2011, o 17:03

NinjaCat napisał(a):W ustawie nie ma rozróżnienia na znaki poziome i pionowe jeśli chodzi o ich stopniowanie względem ważności.
1. Mietek kierujący ruchem
2. Sygnalizacja świetlna
3. Znaki drogowe

Tak zgadza się. Jak już napisałam znaki powinny być tożsame, ale czasami zdarza się tak że jest jakaś zmiana organizacji ruchu i wtedy bywa że znaki się wykluczają. Ta sytuacja ma miejsce z prostego powodu: zmienić oznakowanie pionowe jest łatwo i nie zajmuje dużo czasu, natomiast oznakowanie poziome aby zostało zmienione musi się "wytrzeć" lub zostaje nałożone oznakowanie żółte. Wszystko to trwa i w taki sposób powstają tzw. "babole". Taka sytuacja ma np. miejsce na drodze z Wrocławia do Wałbrzycha w miejscu gdzie budują część obwodnicy Wrocławia. W związku z powyższym wydaje mi się logiczne że oznakowanie pionowe jest bardziej "aktualne".
P.S. Jeżeli złamie się zakaz wyprzedzania tzn. nie zastosuje się do znaku B-25 grozi mandat karny w kwocie od 20-500Pln i 5 pkt. karnych (w taryfikatorze nie jest określone dokładnie w jakiej kwocie jest mandat w związku z tym, kodeks wykroczeń przewiduje właśnie taki mandat jak napisałem)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 marca 2011, o 21:16
Lokalizacja: wroc

przez _DsP_ » 1 kwietnia 2011, o 06:40

NinjaCat napisał(a):W ustawie nie ma rozróżnienia na znaki poziome i pionowe jeśli chodzi o ich stopniowanie względem ważności.
1. Mietek kierujący ruchem
2. Sygnalizacja świetlna
3. Znaki drogowe


Hierarchia znaków drogowych "pełna" uwzględnia jeszcze podział znaków drogowych.

1. Sheriff
2. Sygnalizacja
3. Znaki PIONOWE
4. Znaki Poziome

I jak wspomniał żołnierz znaki pionowe i poziome powinny być tożsame lecz nie zawsze są i wtedy kierujemy się badylkami pionowymi.
 
Posty: 100
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, o 16:00
Lokalizacja: Kielce /

przez NinjaCat » 1 kwietnia 2011, o 09:36

_DsP_ napisał(a):
NinjaCat napisał(a):W ustawie nie ma rozróżnienia na znaki poziome i pionowe jeśli chodzi o ich stopniowanie względem ważności.
1. Mietek kierujący ruchem
2. Sygnalizacja świetlna
3. Znaki drogowe


Hierarchia znaków drogowych "pełna" uwzględnia jeszcze podział znaków drogowych.

1. Sheriff
2. Sygnalizacja
3. Znaki PIONOWE
4. Znaki Poziome

I jak wspomniał żołnierz znaki pionowe i poziome powinny być tożsame lecz nie zawsze są i wtedy kierujemy się badylkami pionowymi.


Mogłam coś przeoczyć, podaj artykuł, w którym jest o tym mowa.
 
Posty: 60
Dołączył(a): 2 listopada 2007, o 00:27
Lokalizacja: Wa-wa

przez Gość » 1 kwietnia 2011, o 13:15

Ja też poproszę o przytoczenie art. z kodeksu bo sobie nie przypominam takiego rozgraniczenia.
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 marca 2011, o 21:16
Lokalizacja: wroc

przez WI » 1 kwietnia 2011, o 23:07

Linia przerywana i zakaz wyprzedzania do dwie oddzielne sprawy .Zauważcie że często jest tak na ulicach osiedlowych lub małych miejscowościach gdzie są domy po obu stronach jezdni.Linia przerywana jest po to aby każdy mógł dojechać do swojej chałupki a zakaz wyprzedzania jest dlatego żeby nikt się nie nadział na czołówkę podczas gdy ktoś będzie wyjeżdżał ze swojej posesji. P.S. na podwójnej ciągłej można wyprzedzać.
 
Posty: 87
Dołączył(a): 4 lipca 2009, o 03:01
Lokalizacja: OLSZTYN

przez Demon » 2 kwietnia 2011, o 07:43

Ogólnie ciągła linia uważana jest za nieprzekraczalną także tak jak mówisz WIŚNIOWY ZX10 jest nagminne i logiczne ale wbrew przepisowi. Mnie kiedyś ukarano mandatem za to, że zatrzymałem się na czas dostawy częściowo na chodniku i na jezdni na zakazie który nie dotyczył dostaw. Pan władza stwierdził że wymuszam na innych uczestnikach przejeżdżanie przez ciągłą przez co stwarzam zagrożenie, jak mu powiedziałem że jak wjadę zupełnie na chodnik nie zostawię miejsca dla pieszych i przepisowych 1,5 metra to gdzie tu logika gdzie kierowca przez bzdurną organizację ruchu ma wybierać lepsze zło, pan "milicjant" uznał że i tak łamie przepis i wkleił mi chyba 150 zika.

Rozgraniczenia nie ma w ważności pionowych i poziomych znaków jest określone po prostu jako znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu. źródło http://www.word.siedlce.pl/artykuly/hie ... 52,739,752
 
Posty: 34
Dołączył(a): 8 października 2009, o 10:53
Lokalizacja: Goleni

przez Gość » 2 kwietnia 2011, o 12:53

Demon napisał(a):Ogólnie ciągła linia uważana jest za nieprzekraczalną także tak jak mówisz WIŚNIOWY ZX10 jest nagminne i logiczne ale wbrew przepisowi. Mnie kiedyś ukarano mandatem za to, że zatrzymałem się na czas dostawy częściowo na chodniku i na jezdni na zakazie który nie dotyczył dostaw. Pan władza stwierdził że wymuszam na innych uczestnikach przejeżdżanie przez ciągłą przez co stwarzam zagrożenie, jak mu powiedziałem że jak wjadę zupełnie na chodnik nie zostawię miejsca dla pieszych i przepisowych 1,5 metra to gdzie tu logika gdzie kierowca przez bzdurną organizację ruchu ma wybierać lepsze zło, pan "milicjant" uznał że i tak łamie przepis i wkleił mi chyba 150 zika.

Rozgraniczenia nie ma w ważności pionowych i poziomych znaków jest określone po prostu jako znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu. źródło http://www.word.siedlce.pl/artykuly/hie ... 52,739,752

Policjant miał rację. Powinieneś stanąć tak żeby zostawić 1,5 m. dla pieszych na chodniku oraz tak aby omijające Cię pojazdy nie przekraczały linii ciągłej, a jeżeli nie było takiej możliwości to nie powinieneś się tam zatrzymywać. Inna sprawa że mógł troszkę życzliwiej na to spojrzeć i zastosować pouczenie ale nadgorliwych nie brakuje (też takich spotykam).
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 marca 2011, o 21:16
Lokalizacja: wroc

przez Demon » 2 kwietnia 2011, o 18:37

Mało wyrozumiały "pan władza" i tyle. Tym bardziej, że byłem dostawcą napojów wysokoprocentowych ;)
 
Posty: 34
Dołączył(a): 8 października 2009, o 10:53
Lokalizacja: Goleni

przez _DsP_ » 3 kwietnia 2011, o 10:59

NinjaCat napisał(a):Mogłam coś przeoczyć, podaj artykuł, w którym jest o tym mowa.
żołnierz napisał(a):Ja też poproszę o przytoczenie art. z kodeksu bo sobie nie przypominam takiego rozgraniczenia.


Właśnie przejrzałem (co prawda pobieżnie ustawę prawo o ruchu drogowym) i nie ma tam takiego zapisu ;/ Informację taką z tego co pamiętam uzyskałem daaaawno temu na kursie kat. B Czyli w tym wypadku sprawa jest jasna --> czyli de facto nie jasna ;)
 
Posty: 100
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, o 16:00
Lokalizacja: Kielce /

przez NinjaCat » 3 kwietnia 2011, o 22:24

Sprawa jest jasna, jeśli nie ma o tym wzmianki w kodeksie to znaczy, że nie ma takiego podziału.
Ludowym mądrościom mietków "instruktorów" mówię stanowcze NIE :mrgreen:
 
Posty: 60
Dołączył(a): 2 listopada 2007, o 00:27
Lokalizacja: Wa-wa

przez Tomi81 » 4 kwietnia 2011, o 09:24

Wspólnie z redakcję… Wysokich Obrotów, dodatku motoryzacyjnego Gazety Wyborczej, zadaliśmy pytanie, które od pewnego czasu nurtuje wszystkich uczestników ruchu drogowego:

Czy motocykliści maję… prawo przeciskaę‡ się™ w pomię™dzy sznurami samochodów stoję…cymi w korku i czy mogę… w ten sposób wyprzedzaę‡? Kto jest winny, jeśli kierowca poruszaję…c się™ w ramach jednego pasa ruchu, nagle zmieni kierunek (np. omijaję…c dziurę™ w asfalcie) i zderzy się™ z wyprzedzaję…cym go motocyklistę…?

Odpowiada podinspektor Krzysztof Burdak, szef sekcji Ruchu Drogowego krakowskiej Komendy Miejskiej Policji:

Wielu kierowców nie zna i nie respektuje praw motocyklistów. Co ważne, motocykliści nie potrzebuję… do wyprzedzania całego wolnego pasa (zresztę… podobnie jak samochody). Motocykle przeciskaję…c się™ środkiem pomię™dzy stoję…cymi bę…dź poruszaję…cymi samochodami, nie naruszaję… przepisów! Kodeks drogowy opisuje dokładnie takę… sytuację™: ,,Uczestnik ruchu może wyprzedzaę‡ prawę… stronę… jeśli porusza się™ w terenie zabudowanym drogę… o dwóch pasach w jednym kierunku i poza miastem, jeśli jedzie drogę… o trzech pasach w jednym kierunku". Ten przepis dotyczy wszystkich pojazdów. Oczywiście motocykliści powinni zachowaę‡ szczególnę… ostrożnośę‡, przestrzegaę‡ znaków drogowych (zakaz wyprzedzania, linia cię…gła itp.) i zachowaę‡ bezpieczny odstę™p, jednak nie jest on określony. Tymczasem kierowców aut przepisy zobowię…zuję… do zachowania metrowego odstę™pu podczas wyprzedzania motocykla.

Dlatego jeśli kierowca, który poruszaję…c się™ w ramach jednego pasa ruchu, nagle zmieni kierunek (np. omijaję…c dziurę™ w asfalcie) i zderzy się™ z wyprzedzaję…cym go motocyklistę…, ponosi winę™ za zdarzenie. Nawet jednak gdy motocyklista nie łamie przepisów, powinien pamię™taę‡, że (szczególnie jadę…c ze znacznę… prę™dkościę…) może zostaę‡ niezauważony bę…dź dostrzeżony dopiero w ostatniej chwili przez kierowcę™ samochodu. Dlatego tak ważne sę… wzajemne zrozumienie i ostrożnośę‡ wszystkich uczestników ruchu.

A wię™c jednak można przeciskaę‡ się™ mię™dzy autami, pamię™taję…c jednak o ograniczeniach prę™dkości! Redakcyjnymi siłami wpadliśmy na pomysł nowego "znaku drogowego", który ma propagowaę‡ nowe standardy na naszych drogach. Marzy nam się™, aby wzorem paryskiej obwodnicy również na polskich drogach znalazło się™ miejsce dla motocyklistów. Wystarczy, że samochody na obu pasach ,,odsunę… się™" bardziej od siebie, a my znajdziemy już miejsce i jakoś się™ tam zmieścimy. Oczywiście akcja dotyczy jedynie motocykli bez wózków bocznych

A ja znalazlem cos takiego
 
Posty: 8
Dołączył(a): 21 marca 2011, o 16:11
Lokalizacja: Ustro

przez Los_Andzejos » 23 kwietnia 2011, o 18:46

No i prosta sprawa :) Trzeba pamietac o ograniczeniach prędkosci i w zadnym wypadku nie przekraczamy LINI CIAGŁYCH... bo to kosztuje 200 stówy i 5 punktów (sam sie niedawno przekonałem) - a tylko dlatego ze jeden życzliwy mi się nie usunął :/

odpowiedzi rzecznika wyjaśniają temat :)
pozdrawiam

szerokości i przyczepności. ciao
 
Posty: 7
Dołączył(a): 20 listopada 2010, o 22:41
Lokalizacja: CT - a w sercu RPZ

przez dominik19654 » 13 marca 2012, o 23:41

B-25 Zakaz wyprzedzania Zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.
Umieszczona pod znakiem B-25 tabliczka od T-23a do T-23j wskazuje, że zakaz wyprzedzania dotyczy kierującego pojazdem, którego symbol znajduje się na tabliczce.
Jeżeli zakaz wyrażony przez znak B-25 nie jest uprzednio odwołany znakiem B-27 lub B-42, to obowiązuje do najbliższego skrzyżowania1.

http://www.v10.pl/prawo/Znaki,drogowe,zakazu,112.html
 
Posty: 49
Dołączył(a): 20 sierpnia 2010, o 20:02

przez Jemo » 19 marca 2012, o 17:16

adrjab napisał(a):No dobra. To jezeli mamy znak pionowy "zakaz wyprzedzania" a za nim linie przerywana to co robiomy? Znajac zycie pewnie przy wyprzedzaniu dostajemy mandat. A zawsze mozna pionowego nie zauwazyc :idea:


to nie wyprzedzamy bo był zakaz i mandat byłby jak najbardziej słuszny. Podwójna ciągła to nie zakaz wyprzedzania, choć w zdecydowanej większości wypadków występuje razem ze znakiem. I nie widzę żeby cokolwiek tu się wykluczało, jeśli masz tylko b-25 możesz śmiało objeżdżać motocykle rowery i co tam jeszcze się dopuszcza, jeśli do tego masz także ciągłą to możesz je wyprzedzać tylko w przypadku gdy jej nie przekroczysz (ani na nią nie najedziesz), jednocześnie zachowując wspomniany odstęp - po to właśnie czasem się owe znaki łączy, a czasem stosuje samodzielnie
 
Posty: 91
Dołączył(a): 21 października 2011, o 16:38
Lokalizacja: Toru

przez huragan » 19 marca 2012, o 19:26

Dobrze prawicie zaiste o braciszkowie:D szczególnie Tomi81 o jeżdzie między puchami uspokaja i raduje mego ducha:) dzienx & pozdro
 
Posty: 328
Dołączył(a): 16 grudnia 2011, o 04:06
Lokalizacja: ZS

przez waliza » 25 marca 2012, o 21:39

adrjab napisał(a):No dobra. To jezeli mamy znak pionowy "zakaz wyprzedzania" a za nim linie przerywana to co robiomy? Znajac zycie pewnie przy wyprzedzaniu dostajemy mandat. A zawsze mozna pionowego nie zauwazyc :idea:


miałem taką sytuację, jadąc za TIRem widząc przerywaną linię - wyprzedziłem gada... a tu kawałek dalej patrol i oczywiście czerwony lizak! I policjant z tekstem iż wyprzedzałem na zakazie i jeszcze zdziwiony że nie widziałem znaku... Tyle że jadąc za dużym gadem blisko szykując się do wyprzedzania nie widać znaków z prawej strony jezdni. I faktycznie była rozbieżność między znakami pionowymi i poziomymi... Mi się udało bo panowie "władza" otrzymali wezwanie przez radio i mnie "puścili wolno". Choć do dziś uważam że nie mieli racji bo nikt nie jest jasnowidzem i nie jest wstanie prześwietlić dużego samochodu.
 
Posty: 13
Dołączył(a): 22 kwietnia 2008, o 07:30
Lokalizacja: Lubo

Poprzednia stronaNastępna strona

Kto przegląda forum
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości